top of page
Vyhledat

Urbanistická procházka na pomezí Hloubětína a Vysočan

Během jara jsme se s v rámci projektu posunuli do sběru poslední části rozhovorů. Ty sbíráme na tzv. nových sídlištích v Praze a Brně. V Praze se zaměřujeme na oblast na pomezí Hloubětína a Vysočan. Pro lepší poznání lokality jsme se tam rozhodli vyrazit na urbanistickou procházku, ze které přinášíme krátký foto-report.Tato rozvojová oblast na pomezí Hloubětína a Vysočan se rozkládá na ploše přes 200 hektarů a podle aktuálních odhadů by zde po dokončení veškeré výstavby mělo bydlet něco mezi 30 až 40 tisíci obyvateli. Nová výstavba vzniká na území bývalých průmyslových areálů, jako byl například Freyův cukrovar, ČKD, Aero, Avia, Praga či Tesla.


Nová rezidenční výstavba se začala rozvíjet se začátkem nového tisíciletí a kolem roku 2000 pro celé území dokonce vznikla rozsáhlá územní studie, která měla sloužit jako podklad pro tehdejší územní plán. Po několika letech ale byla tato studie z územního plánu odstraněna.


V 50. letech 20. století zde vznikly také rozsáhlé zahrádkářské kolonie, z nichž se ale do dnes zachovala pouze nepatrná část. Tu získala v restituci církev, která ji ale před několika lety prodala developerské společnosti JRD a plánováno je její zastavění.Na rozvojovém území má své projekty hned několik developerských společností. Pokud bychom šli chronologicky, tak prvním postaveným rezidenčním projektem byla Nová Harfa (Finep), kolem roku 2008 následovaly Zahrady nad Rokytkou (BCD), v roce 2016 započala výstavba „finské čtvrti“ od YIT (Suomi, Lappi Hloubětín) a v roce 2020 se začala stavět Nová Elektra (Finep). Směrem ke Kolbenově pak vzniká čtvrť Emila Kolbena a Vivus Kolbenova. Směr Klíčovské sady najdeme projekty CPI, AFI City a Tulipa City.
Více se o rozvojové oblasti Hloubětína a Vysočan můžete dočíst v přehledovém článku od Arniky a spoustu aktuálních informací najdete na Facebooku místního spolku Rokytka žije.


23 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page